Mike Beebe Makes 35 Appointments to State Boards, Commissions

by Arkansas Business Staff  on Monday, Aug. 5, 2013 3:15 pm  

Gov. Mike Beebe on Monday announced the following 35 appointments to boards and commissions:

  • Maxine Allen, Little Rock, reappointed to the Arkansas Judicial Discipline and Disability Commission. Appointment expires June 30, 2019.
  • Patrick Benca, North Little Rock, to the Sex Offenders Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Rebecca Denison.
  • Meenakshi Budhraja, Little Rock, to the Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2015. Replaces Mae Nunn-Isom.
  • Bennie Cooper, Melbourne, reappointed to the Ozarka Technical College Board of Directors. Appointment expires July 1, 2020.
  • Trent Dabbs, Stuttgart, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.
  • Ruth Ann Ellis, Pocahontas, to the Black River Technical College Board of Directors. Appointment expires June 30, 2020. Replaces Jon "Mike" Dunn.
  • Bill Fowler, Arkadelphia, to the College of the Ouachitas Board of Directors. Appointment expires July 1, 2020. Replaces Bill Stillwell.
  • David Gammill, Tyronza, reappointed to the Arkansas Corn and Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.
  • Jimmy Gross, Texarkana, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Robert Watkins.
  • Ronald Hawkins, Fort Smith, reappointed to the State Board of Registration for Professional Engineers and Land Surveyors. Appointment expires July 1, 2017.
  • Telly Noel, Little Rock, to the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board. Appointment expires September 1, 2017. Replaces Marilyn Levi.
  • Luther "L.C." Ratchford, Marshall, to the Criminal Detention Facilities Review Committee, Judicial District #20. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Robert McCormack.
  • Grady Tracy, El Dorado, reappointed to the Governor's Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2016.
  • Jay R. Whipple, Benton, reappointed to the Governor's Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2016.
  • Van Winton, Piggott, reappointed to the Arkansas Abstractors Board. Appointment expires July 1, 2019.
  • Tommy Young, Tuckerman, reappointed to the Arkansas Corn and Grain Sorghum Promotion Board. Appointment expires July 1, 2015.

To the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council:

  • Dr. Rob Covington, Fort Smith.
  • Charlotte Denton, Banks.
  • Paul Dottley, Sr., Monticello.
  • Erin Gildner, Bryant.
  • Sheriff Marty Moss, Heber Springs.
  • George Weaver, Little Rock.

These reappointments expire July 1, 2016.

To the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission:

  • Lisa Channell, Little Rock.
  • Dorinda Edminsten, Clarksville.
  • Gracie Giles-Gonner, Helena-West Helena.
  • Dr. Merlin Leach, Alpena.
  • Stacey McKeown, Monticello.
  • Kristin Pawlik, Rogers.
  • The Honorable David Reynolds, Conway.
  • Patricia Scott, D.N.P., Little Rock.

These reappointments expire July 1, 2015.

To the Arkansas Wheat Promotion Board:

  • Herrick Norcross, Tyronza. Replaces Cal McCastlain.
  • Jackie Prince, Biscoe.
  • Blake Swears, Carlisle.
  • Steve Tinsley, Swifton.
  • Barry Walls, Harrisburg.
Unless otherwise noted, these are reappointments and expire June 30, 2015.

 

 

Please read our comments policy before commenting.