Mike Beebe Makes 24 Appointments to State Boards, Commissions

by Arkansas Business Staff  on Thursday, Dec. 19, 2013 1:59 pm  

Gov. Mike Beebe on Thursday announced the appointments to state boards and commissions: 

Terrie Baker, Sherwood, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2017.
 
Mary Coleman, Strong, to the Ouachita River Commission. Appointment expires Sept. 1, 2020. Replaces Scott Ellen.
 
Bob Cosgrove, Sr., to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2017. Replaces Sandra Kerr.
 
Tyler Denton, Little Rock, to the Prevailing Wage Advisory Committee. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Patrick Hayes.
 
William "Fred" Denton, McGehee, to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2016. Replaces Jeff Owyoung.
 
Judge Marilyn Edwards, Fayetteville, to the Prevailing Wage Advisory Committee. Appointee serves at the will of the governor. Replaces The Honorable Roy McNatt.
 
James "Shep" Gage, Texarkana, reappointed to the Garland Levee District of Miller County. Appointment expires Oct. 1, 2019.
 
Marylea Gazette, Little Rock, reappointed to the Arkansas Fire Protection Licensing Board. Appointment expires Oct. 1, 2018.
 
Ramonda Housh, Pocahontas, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires Oct. 1, 2014. Replaces Debra Garrett.
 
Otis Howe III, Little Rock, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires Sept. 30, 2015.
 
Christi McQueen, Hope, to the Arkansas Child Abuse, Rape, and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2015. Replaces Steven Oliver.
 
Clark Mason, Little Rock, reappointed to the Arkansas Department of Aeronautics Commission. Appointment expires Nov. 9, 2018.
 
Andy Montgomery, Batesville, reappointed to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires Sept. 1, 2017.
 
Donna Morton, White Hall, reappointed to the Long Term Care Facility Advisory Board. Appointment expires Oct. 15, 2016.
 
Rod Nagel, Fayetteville, to the Arkansas Access to Justice Commission. Appointment expires Oct. 15, 2016. Replaces George Shelton.
 
Brett Provost, Jonesboro, to the Craighead County Quorum Court, District 7. Appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Kevin Hole.
 
Murry Reagor, Little Rock, to the Long Term Care Facility Advisory Board. Appointment expires Oct. 15, 2016. Replaces Vivian Meins.
 
Lynn Rodgers, Crossett, to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2016. Replaces Timothy Chase.
 
Linda Rowe, Lake Village, to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2016. Replaces Beverly Rowe.
 
Louise Scott, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires Oct. 1, 2017. Replaces Silvia Fernandez.
 
Elgie Sims, Sr., El Dorado, to the Arkansas Towing and Recovery Board. Appointment expires June 22, 2016. Replaces Charles "Tad" Bokker.
 
Jenni Swain, Fayetteville, to the Arkansas Entertainment Hall of Fame Board. Appointment expires Sept. 1, 2019. Replaces David Allen.
 
Cathee Terrell, North Little Rock, reappointed to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2016.
 
Captain Eddie White, Mountain Home, to the Arkansas Building Authority Council. Appointment expires July 22, 2016. Replaces David Elrod.

 

 

Please read our comments policy before commenting.