Mike Beebe Appoints 40 to Boards and Commissions

by Arkansas Business Staff  on Thursday, Jan. 30, 2014 8:40 am  

Gov. Mike Beebe on Wednesday announced the following appointments to education boards and commissions:

  • Charles Blanchard, Russellville, reappointed to the Arkansas Tech University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019.
  • Elizabeth Farris, Hot Springs, reappointed to the University of Central Arkansas Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Edgar Lee, Chidester, reappointed to the Southern Arkansas University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2019.
  • Bruce Moore, Little Rock, reappointed to the Henderson State University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Ben Pickard, Searcy, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Appointment expires May 1, 2016. Replaces Dr. Tim Langford.

Beebe also announced the following appointments to boards and commissions:

  • Bill Adkins, Russellville, reappointed to the Boiler Advisory Board. Appointment expires January 14, 2018.
  • Dr. Omar Atiq, Little Rock, reappointed to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires July 1, 2019.
  • Bill Barnes, Mount Ida, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.
  • Jane Christenson, Harrison, reappointed to the Arkansas State Police Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Gwenn Collins, Russellville, to the Public Health Advisory Board. Appointment expires Nov. 1, 2017. Replaces Jeff Magness.
  • Donald Cook, North Little Rock, reappointed to the War Memorial Stadium Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • John "Scott" Copas, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2019.
  • Tom Embach, Mountain Home, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires Oct. 12, 2017.
  • Sheriff Charles "Doc" Holladay, Little Rock, reappointed to the Arkansas Commission of Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Stephen "Tom" Hunt, Jacksonville, reappointed to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.
  • The Honorable Jimmy Jones, Fordyce, reappointed to the Arkansas Motor Vehicle Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Bob Knight, Mountain Home, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.
  • Alex Lieblong, Conway, reappointed to the Arkansas Racing Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.
  • Buddy Lovell, Marked Tree, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires Dec. 31, 2019. Replaces Roger Harmon.
  • Charles "Ed" Mabry, Batesville, reappointed to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Mike McDermott, Weiner, reappointed to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.
  • Dwayne Mays, Blytheville, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2017.
  • Kristin Miller, Austin, to the Governor’s Developmental Disabilities Council. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Aurora Rains.
  • Thomas "Mickey" Powell, Jr., Batesville, reappointed to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2020.
  • Robert Sherer, Jr., Ph.D., Little Rock, reappointed to the Arkansas History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Elizabeth Small, Little Rock, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires Oct. 12, 2017.
  • Alcinda "Cindy" Smith, McGehee, reappointed to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020.
  • Dr. Thomas Taylor, Batesville, reappointed to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires Jan. 14, 2019.

To the Arkansas Economic Development Commission:

  • Doug Falls, Jonesboro.
  • Gene Hill, Camden.
  • Chester Koprovic, Fort Smith.
  • Lee Webb, Jr., Fort Smith.
  • Lang Zimmerman, Mountain Home.

These reappointments expire Jan. 14, 2018.

To the State and Public School Life and Health Insurance Board:

  • Bob Boyd, Little Rock.
  • Katrina Burnett, Jacksonville.
  • Janis Harrison, Little Rock.
  • Dr. Andrew Kumpuris, Little Rock.
  • Shelby McCook, Sherwood.
  • Dr. Joe Thompson, Little Rock.
  • Dr. Tony Thurman, Cabot.

These are new positions and expire Dec. 1, 2017.

 

 

Please read our comments policy before commenting.