Mike Beebe Makes 31 Appointments to State Boards, Commissions

Gov. Mike Beebe on Monday announced the following appointments to boards and commissions:

Richard Anderson, Little Rock, reappointed to the Arkansas Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2015.

Kathryn Blackman, Jonesboro, reappointed to the Governor's Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.

Herbert Coleman, Mabelvale, reappointed to the Grade "A" Milk Program Advisory Committee. Appointment expires July 31, 2019.

Drew Crawford, Sherwood, reappointed to the Arkansas Building Authority Council. Appointment expires July 22, 2016.

Dr. Martin Eisele, Little Rock, reappointed to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2016.

State Sen. Joyce Elliott, Little Rock, reappointed to the Southern Regional Education Board. Appointment expires June 30, 2016.

Dru English, Little Rock, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Kenneth Dryden.

Carroll Guffey, Sheridan, reappointed to the Arkansas State Board of Registration for Foresters. Appointment expires July 18, 2018.

Jerry Halsey, Jr., Jonesboro, reappointed to the Arkansas Building Authority Council. Appointment expires July 22, 2016.

Marvin Helms, Arkadelphia, reappointed to the Grade "A" Milk Program Advisory Committee. Appointment expires July 31, 2019.

Kenneth Jones, Harrison, reappointed to the Governor's Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.

Evan Lindquist, Jonesboro, as Artist Laureate for the State of Arkansas. Appointment expires Aug. 15, 2017. This is a new position.

Rebecca Lynn, Heber Springs, to the Cleburne County Quorum Court, District 7. Appointment expires Dec. 31, 2014. Replaces Bobby Mooney.

Gil Mayer, Ward, reappointed to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District 23. Appointment expires Jan. 14, 2017.

Edouard "Marc" Oudin, White Hall, to the Southeast Arkansas College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Judi Norton.

Genine Perez, Little Rock, reappointed to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires Oct. 1, 2016.

Rebecca Pittillo, White Hall, to the Southeast Arkansas College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Ronnie Jones.

George Tidwell, Carlisle, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires Sept. 30, 2015.

Dr. Eric Wailes, Fayetteville, to the Committee to Study the Concentrated Animal Feeding Operation Procedures. Appointment expires Aug. 15, 2014. This is a new position.

John Paul Wells, Paris, to the Arkansas Judicial Discipline and Disability Commission. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Chuck Dearman.

Christi Whatley, Hot Springs, reappointed to the Governor’s Trauma Advisory Council. Appointment expires July 1, 2015.

To the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council:

  • Kimberly Brown, Jonesboro. Replaces Norith Ellison.
  • Chief Everett Cox, Dumas. Reappointment.
  • Judge Joe Griffin, Texarkana. Reappointment.
  • Gail Stith, Pine Bluff. Replaces Katrina Cavaness.

These appointments expire July 1, 2016.

To the Emergency Medical Services Advisory Council:

  • Denise Carson, Morrilton. Reappointment.
  • Sheriff Jody Dotson, Smithville. Replaces Norbert Gunderson.
  • Doug Duerr, Russellville. Reappointment.
  • Charles "Tony" Hickerson, Fayetteville. Reappointment.
  • The Reverend Mark McDonald, Jacksonville. Replaces Billy Artis.
  • Sidney Ward, Belleville. Reappointment.

These appointments expire July 1, 2016.