Mike Beebe Names 44 to Boards, Commissions

Gov. Mike Beebe on Thursday announced 44 appointments to state boards and commissions.

The full list of appointments:

  • Jeffery "Scott" Baxter, Jonesboro, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees. Appointment expires Jan. 1, 2018. Replaces Timothy Webb.
  • Jimmy Bolt, Arkadelphia, to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires Jan. 1, 2018. Replaces Catherine Cook.
  • Diane Bryant, Farmington, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Appointment expires July 1, 2015. Replaces David Goodson.
  • L.J. Bryant II, Jonesboro, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Edna Morgan.
  • Dr. Richard Burnett, Gassville, reappointed to the Arkansas Development Finance Authority. Appointment expires Jan. 14, 2018.
  • Carla Hines Coleman, Little Rock, reappointed to the Black History Advisory Committee. Appointment expires Jan. 14, 2021.
  • Catherine Cook, Hope, to the Arkansas Local Police and Fire Retirement System Board of Trustees. Appointment expires Jan. 1, 2018. Replaces JoAnne Bush.
  • Chief David Dayringer, Prairie Grove, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires Oct. 14, 2014. Replaces Mike Serima.
  • The Hon. Wayne Dowd, Texarkana, reappointed to the Red River Commission. Appointment expires March 31, 2021.
  • Jessica Duff, Little Rock, to the Arkansas Athletic Commission. Appointment expires July 15, 2022. Replaces Jim Massey.
  • Dr. Mark Elrod, Searcy, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Debbie Hoofman.
  • Lt. Alex Finger, Little Rock, reappointed to the Crime Victims Reparation Board. Appointment expires Oct. 5, 2017.
  • Lt. James "Tim" Grimes, Hot Springs, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires Oct. 14, 2016. This is a new position.
  • Haylee Harris-Hill, Morrilton, to the Burial Association Board. Appointment expires Dec. 31, 2016. Replaces Pete Sims.
  • Farris Hensley, Alexander, reappointed to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires Jan. 1, 2018.
  • Gary Hudson, Stuttgart, reappointed to the State Banking Board. Appointment expires Dec. 31, 2018.
  • Robert "Sonny" Jones, Jr., Monticello, reappointed to the Arkansas Development Finance Authority. Appointment expires Jan. 14, 2018.
  • Bill Lancaster, Sheridan, reappointed to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires Jan. 16, 2019.
  • Kathy Lewison, Little Rock, to the Arkansas Alcohol and Drug Abuse Coordinating Council. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Teresa Belew.
  • Kevin Lorenz, Midway, reappointed to the Marine Sanitation Advisory Committee. Appointment expires Oct. 5, 2016.
  • Bill Lundy, Little Rock, reappointed to the Arkansas Fire and Police Pension Review Board. Appointment expires Jan. 1, 2018.
  • Mia McNeal, Little Rock, to the Minority Business Advisory Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Terri Hollingsworth.
  • Cecil Malone, Little Rock, reappointed to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2018.
  • Dr. Brooke Montgomery, Little Rock, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. Appointment expires Feb. 1, 2015. Replaces Jada Walker.
  • Dr. Robert Parkes, Dover, reappointed to the State Forestry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023.
  • Gail Robinson, Lake Village, reappointed to the Arkansas Entertainers Hall of Fame Board. Appointment expires Sept. 1, 2019.
  • Mary Rogers, Stamps, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces JeNelle Lipton.
  • Alex Streett, Russellville, to the Arkansas Lottery Commission. Appointment expires April 1, 2019. Replaces Ben Pickard.
  • Brandon Wren, Texarkana, reappointed to the Red River Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021.

To the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board:

  • Thad Eckolls, North Little Rock, reappointment.
  • William "Alex" McIntosh, Little Rock. Replaces Buster McIntosh.
  • Shannon Mueller, Springdale. Replaces Thomas Rife.
  • Drew Vance, Austin, reappointment.

These appointments expire Jan. 15, 2017.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #1

  • Donald Branch, Clarendon.

Judicial District #7

  • Betty Cook, Sheridan.

Judicial District #15

  • Trisha Sikes, Danville.

These reappointments expire Jan. 14, 2018.

To the Governor's Advisory Council on Volunteerism:

  • Jolie Busby, Little Rock. Replaces Michael Waters.
  • Rose Knight, Arkadelphia, reappointment.
  • Amanda Richardson, Little Rock. Replaces Porsha Hart.
  • Ken Wasson, North Little Rock, reappointment.

These appointments expire Jan. 8, 2017.

To the State Board of Health:

  • Dr. Miranda Childs Bebee, Arkadelphia, reappointment.
  • Dr. Beverly Foster, Little Rock. Replaces Dr. Alexander Rejistre.
  • Dr. Marvin Leibovich, Alexander. This reappointment expires Dec. 31, 2016.
  • Dr. Robbie Thomas-Knight, Little Rock. Replaces the Rev. Dwight Townsend.

Unless otherwise noted, these appointments expire Dec. 31, 2017.