Governor Announces Appointments to Commission


Governor Announces Appointments to Commission
(Arkansas Department of Parks & Tourism)

Gov. Asa Hutchinson on Tuesday announced the following appointments:

Laura Abbott, Cabot, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Judge Blake Batson, Arkadelphia, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2022. Replaces Judge Vicki Cook.

Lisa Channell, Benton, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence.  Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Major Jeffrey Drew, Sherwood, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2024. Replaces Deborah Roark.

Dorinda Edmisten, Clarksville, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2020. Reappointment.

Dr. Karen Farst, Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2022. Reappointment.

Tess Fletcher, Conway, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2023. Replaces Stacey McKeown.

Gracie Gonner, West Helena, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2021. Reappointment.

Dr. Sufna John, Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2024. Replaces Larry Combs.

Will Jones, North Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2023. Replaces Avis Lane.

Courtney Leach, Conway, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2024. Replaces Eddie Schmeckenbecher.

Suzanne Ritter Lumpkin, Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2020. Replaces Lott Rolfe.

Mischa Martin, Sherwood, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2023. Replaces Cecile Blucker.

Melanie Mata, Jonesboro, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2024. New Position.

Carol Maxwell, Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2021. Replaces Susan Waggener.

Elizabeth Pulley, Little Rock, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2022. Replaces Karl Mounger.

Sheriff Scott Sawyer, Mena, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2021. Replaces Cory Sanders.

Cristy Sellers, Alexander, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2020. Replaces Patricia Scott.

Nathan Smith, Bentonville, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2020. Replaces Christina McQueen.

Judge John Threet, Fayetteville, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2021. Replaces Judge David Reynolds.

Jimmy Turnbow, Monette, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2023. Replaces Kristin Pawlik.

Dr. Karen Worley, Sherwood, to the Arkansas Commission on Child Abuse, Rape and Domestic Violence. Term expires July 1, 2022. Reappointment.