Icon (Close Menu)

Logout

Gov. Sarah Huckabee Sanders Announces Appointments

2 min read

Governor Sarah Huckabee Sanders has announced the following appointments to boards and commissions:

Arkansas State Board of Public Accountancy

  • Barrett Belew, of Little Rock, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Term expires on August 17, 2026. Fulfills the remaining term of Ronald Pitts.
  • Megan Turner, of Little Rock, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Term expires on August 17, 2027. Replaces Deana Infield.
  • Don Curdie, of Little Rock, to the Arkansas State Board of Public Accountancy. Term expires on August 17, 2023. Replaces Kevin Canfield.

Arkansas State Banking Board

  • Rusty Lanier, of Little Rock, to the Arkansas State Banking Board. Term expires on December 31, 2023. Replaces Alison Williams due to lack of Senate confirmation.

Oil and Gas Commission

  • Randy Lawson, of Bentonville, to the Oil and Gas Commission. Term expires on February 20, 2029. Replaces Thomas McWilliams.
  • Charles Wohlford, of Fort Smith, to the to the Oil and Gas Commission. Term expires on February 20, 2029. Reappointment.
  • James Phillips, of El Dorado, to the Oil and Gas Commission. Term expires on February 20, 2029. Reappointment.
  • Mark Thomas, of Magnolia, to the Oil and Gas Commission. Term expires on February 20, 2029. Reappointment.

Old State House Commission

  • Wanda Flemister, of Little Rock, to the Old State House Commission. Term Expires on March 19, 2032. Replaces Jonathan Wolfe
  • Cathy Lanier, of Little Rock, to the Old State House Commission. Term Expires on March 19, 2032. Replaces Rhonda Davis.
  • Sharon Chrzanowski, of Jonesboro, to the Old State House Commission. Term Expires on March 19, 2032. Replaces Daniel Sloan.

Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority

  • Rod Coleman, of Fort Smith, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority. Term expires on January 14, 2027. Reappointment.
  • Kirkley Thomas, of Little Rock, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority. Term expires on January 14, 2027. Replaces Stanley Green.

Division of Aeronautics

  • Jeff Standridge, of Conway, to the Division of Aeronautics. Term expires on November 9, 2027. Replaces Edward Sanders.
  • Blake Williamson, of El Dorado, to the Division of Aeronautics. Term expires on November 9, 2027. Replaces James Hutchinson.

State Crime Laboratory Board

  • Danny Ormand, of Buckner, to the State Crime Laboratory Board. Term expires on January 14, 2030. Replaces Gary Smith.
  • Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority
  • Billy Curl, of Blytheville, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Term expires on November 1, 2028. Replaces Russell Crowell.

Justices of the Peace

  • Jeff Beauchamp, of Van Buren, to the Crawford County Quorum Court, District 4. Term expires on December 31, 2024. Replaces Michael Morrison.
  • Andy Johnson, of Carthage, to the Dallas County Quorum Court, District 6. Term expires on December 31, 2024. Reappointment.
Send this to a friend